DENİZLİ BAROSU BAŞKANI AVUKAT MÜJDAT İLHAN'IN AVUKATLAR GÜNÜ MESAJI

Hepinize Denizli Barosu ve şahsım adına sevgi ve saygılarımı sunuyor, Avukatlar Gününüzü kutluyorum.

DENİZLİ BAROSU BAŞKANI AVUKAT MÜJDAT İLHAN'IN AVUKATLAR GÜNÜ MESAJI
  • 05 Nisan 2019, Cuma 14:38

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve şehitlerimizin, yitirdiğimiz değerli Başkanlarımızın, ebediyete intikal etmiş bugün aramızda olamayan sevgili meslektaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum.

Kurulduğu günden bugüne Denizli Barosu olarak kimden ve ne zaman gelirse gelsin her türlü tehdit ve saldırının karşısında dimdik durduk. Dik durmaya ve doğruları savunmaya devam edeceğiz. Vazgeçemeyeceğimiz temel hedefimiz her zaman Hukukun üstünlüğünü korumak ve insan haklarını savunmak olmuştur.  Ne var ki; her yıl 5 Nisan gününde dile getirdiğimiz mesleki sorunlarımızın daha da artması demokrasinin temeli olan hukuka güvenin azalmasına neden olmaktadır.

Dolayısıyla, mesleki kazanımları zaman içinde törpülenmiş, savunmanın gittikçe güçsüzleştirildiği bir ortamda avukatlar olarak bir kutlamadan ziyade, kaygı ve endişe içindeyiz.

Hukuk devletinin temeli bağımsız yargı, bağımsız yargının istisnasız koşulu da savunmadır.  Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip, vazgeçilmez bir nitelik arz etmektedir. Demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığı ancak ve ancak avukatlarının etkinliğinin artırılması ile mümkündür.

Adil bir yargılama için sadece bilgili, yetenekli, güvenilir hakimlere değil hukukun üstünlüğüne inanmış dürüst ve cesur avukatlara da ihtiyaç vardır. Çünkü savunma, demokrasinin, İnsan Haklarının ve Hukuk Devletinin en büyük güvencesidir. Meslek sorunlarına karşın, baroların ürettiği çözüm yollarının kabul görmediği bir ortamda hukuk devletinden bahsetmek inandırıcı değildir.

Ülkemiz için 'Yargı Reformu' kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bağımsız yargı, tarafsız adalet ilkeleri ve objektif ölçütlere aykırı düzenlemelerle nesnel bir yargı reformundan bahsedilemeyeceği gibi bugün öngörülen sisteme de hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasi denilemez.

Toplumun vicdanını yaralamadan, evrensel hukuk normlarından ödün vermeden, kişilere ve bir takım zümrelere göre dizayn edilmemiş, günün koşul ve gerçekleri ile örtüşen bir reform; korkulanın aksine özgürlükleri artıracak, güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti'nin önünü açacaktır. 

Denizli Barosu olarak  tüm yurttaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine saygı gösterilmesini isterken,mesleki sorunlarımızı da titizlikle takip edip ülkemizin içinde bulunduğu hassas günleri bir hukukçu bakışıyla süzgeçten geçirmeye devam edeceğiz. Hiçbir zaman toplumsal sorumluluktan kaçmadık,Denizli Barosu avukatları olarak sosyal sorumluluk projelerini bizzat üretip uygularken başta yaşadığımız kent olmak üzere tüm Türkiye' ye örnek projelerle hizmetler  sunduk. Başta Avukatlık Kanunu' nun 76.ve 95.maddeleri  olmak üzere yasaların Barolara yüklediği sorumlulukları ve verdiği hakları kullandık; kullanmaya devam edeceğiz.

Değerli meslektaşlarım,

Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyet değerlerine, demokrasi ve milli egemenliğe, laik demokratik Cumhuriyetimize bağlılığımızı dün olduğu gibi bugün de sürdüreceğimizi, tüm kurum ve kurallarıyla hukuk ve demokrasinin tek çare olduğunu,egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu bir kez daha yineleyerek "Medeniyetin ilk şartı adalettir. Bırakın adalet yerini bulsun isterse kıyamet kopsun."anlayışıyla çıktığımız yolda sorumluluklarımızın, görevimizin kutsallığının ve zorluğunun farkındayız diyorum.

Unutulmamalıdır ki, avukatlık hayatın her alanında toplumun ihtiyaç ve taleplerine doğrudan temas etme fırsatına sahip ender mesleklerden biridir. Çok değerli bilgi ve deneyimlerini insanların hizmetine sunma ihtiyacı hisseden, bu nedenle şehrin yönetim kademelerinde görev alan tüm meslektaşlarımızı kutluyorum.

Onların kendi meslek alanları dışındaki çabaları ve başarıları da bizleri gururlandırmaktadır. Bu vesile ile 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde belediye başkan adaylıklarında bulunan ve halkın onayını alan tüm meslektaşlarımızı gönülden kutluyor, yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

Bu bilinçle evrensel hukuk normlarının, temel hak ve hürriyetlerin yaşama geçirilmesi,ülkemizin ve yurttaşlarımızın hakkettiği çağdaş birey ve demokrasi anlayışının yerleşmesi duygu ve düşünceleriyle Tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlar, her ne pahasına olursa olsun hukuka olan inancımla saygılarımı sunarım.05.04.2019.

                                                                                           Avukat Müjdat İLHAN

                                                                                          Denizli Barosu Başkanı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık