İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MAHMUT OĞUZ’UN LGS MESAJI

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 1 Haziran´da yapılacak olan sınavla 8. sınıf öğrencilerimiz eğitim hayatlarında geleceklerine yön vermek üzere bir üst eğitim kademesi olan ortaöğretim kurumlarına geçiş yapacaklar. Öncelikle tüm öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını alarak hayalini kurdukları liseye yerleşebilmelerini temenni ederim. Sınavla ilgili bazı hususları öğrencilerimize, velilerimize ve okul idarelerimize hatırlatmak istiyorum.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MAHMUT OĞUZ’UN LGS MESAJI
  • 30 Mayıs 2019, Perşembe 21:55

Bu yıl ortaöğretim kurumlarına giriş için LGS kapsamında ilimizde; 01 Haziran 2019 Cumartesi günü 43 okulda 12.600 öğrencimiz liselere geçiş için merkezi sınava; 02 Haziran 2019 Pazar günü 60 okulda 17.482 öğrencimiz İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına girecektir.

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak sınav iki oturum olarak düzenlenecek, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacaktır. Sınavda 6 dersten çoktan seçmeli 90 soru sorulacaktır. 

Birinci oturum Türkiye saati ile 09.30´da ve ikinci oturum 11.30´da başlayacaktır. Birinci oturumda, 8´inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecektir. 

Geçtiğimiz yıl 60 dakika olan sayısal alan sınav oturum süresi 20 dakika uzatılarak 80 dakikaya çıkarılmıştır. Buna göre sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacaktır.

Giriş belgeleri, 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren okul müdürlükleri tarafından mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecektir. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacaktır.    Merkezi sınav sonuçları, 24 Haziran 2019´da www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

Değerli öğrencilerimiz, eğitim hayatınız boyunca sonuçları bakımından önemli bir sınava giriyorsunuz. Artık ilkokul ve ortaokul ile birlikte 8 yıllık temel eğitimi tamamladınız ve bir üst kademe olan ortaöğretime devam edeceksiniz. Mesleki yönelim açısından çok önemli bir eğitim sürecinden geçeceksiniz. Liselere giriş sınavı da eğitim sürecinin hangi yönde ilerleyeceğini belirleyecek. Umarım verdiğiniz emeklerin karşılığını alarak bir üst kademeye devam edersiniz ve kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı daha çıkarsınız.

Sayın velilerimiz; sizlerin yaşadığı kaygı ve stres öğrencilerimize de yansıyacaktır. Sizlerin duygularınızı kontrol edebilmeniz hem öğrencilerimize güç verecek hem de yersiz kaygılarının önüne geçecektir. Sizlerden beklentimiz eğitim-öğretim hayatı boyunca olduğu gibi sınav dönemlerinde de öğrencilerimizin en büyük destekçileri olmanızdır.

Öğrencilerimizin ve sizlerin umut ettikleri başarıya ulaşmaları temennisiyle birkaç hususu hatırlatmak istiyorum. Öğrencilerimizin sınava girecekleri okulları sınavdan önce görmeleri onların yararına olacaktır. Sınav günü en geç 8.45 de sınav yerinde olmaya gayret ediniz.

Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

 

 

Mahmut OĞUZ

İl Milli Eğitim Müdürü

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık